31.10.2013 Výlet ke Sv. Matěji

přidáno: 20. 11. 2013 0:48, autor: Katerina Knappova   [ aktualizováno 20. 11. 2013 1:13 ]
Protože výlet ke sv. Matěji by nám jistě nezaplnil celý den, jeho první část jsme se školáčky vyplnili pilováním nejrůznějších dovedností. Učíme se novou básničku s prstovýma hrama, má několik dovednostních úrovní, stojíme na začátku, ale brzy se přehoupneme do vyšších pater. Zkoordinovat své prsty, s pohybem a básničkami…, to jsou dobrá a důležitá cvičení pro plasticitu našeho mozečku… (spolupráci pravé a levé hemisféry), dávno už se ve školách s dětmi nedělají, ale já je považuju za moc důležitá a skvělá cvičení. Čísla už psát dokážeme, teď koordinujeme pohyby pravé i levé části těla; píšeme čísla oběma rukama do mouky, příští týden probudíme spící nohy a zkusíme jimi do mouky napsat několik písmen… (tato cvičení baví všechny bez rozdílu…, předškoláky, prvňáky i druháky). Madlenka, Kája a Vítek se potom ponořili do textu, který nás měl dovést k hrobu Nellinčina dědečka. Ověřili jsme si na něm, že už bez problému obě holčičky dokáží rozeznat měkké i tvrdé hlásky a bezproblému rozlišují psaní „i/y“.

Před odchodem na hřbitůvek nám předškoláci představili malby v pravěké jeskyni, kterou výtvarně vyzdobili naproti svému pravěkému příbytky, jež vybudovali na hromadě písku. Jelikož se jedná téměř o artefakt, oželeli jsme s Honzou i případnou ztrátu kolíků, které si děti zapůjčily na stavbu spižírny, kuchyně, totemu, ohniště a jiných obytných pravěkých prostor…

Dole pod hřbitůvkem jsme si vyprávěli o panu faráři Janu Machačovi (http://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Macha%C4%8D). Myslím, že děti příběh zaujal, vysvětlili jsme si, kdo je to farář, špión, co to jsou pracovní tábory; ze staniolu a čajových svíček jsme si vyrobili malý svícínek a odnášeli na hrob Nellinčina dědečka a hrob pana faráře. Protože pan farář naši zemi neopustil, přestože mu zde nebylo přáno, navrhla jsem dětem, že bychom mu mohli zazpívat o naší zemi České. A tak jsem zpívali Kde, domov… , děti si přály zpívat ještě a ještě, a tak jsme seděli před hlavním vchodem do kostelíčka a zpívali a zpívali panu faráři…J.

Dlouhé psaní nechť vám přiblíží náladu dnešního dne, představte si, že jste byli s námi a odpusťte tímto, že vám dnes neposílám žádná fota, jsou chvíle, do kterých se ráda nořím s dětmi bez fotoaparátů a jiných rušičů!:-)

Comments